Malokarpatský ovocinár

Zavolajte mi

Archív


Kategórie


Kľúčové slová


Zatiaľ neexistuje žiadny obsah na zobrazenie.

Sociálne médiá


Na aké miesta stromy nesadiť?

V záhradách často vidím problémy, ktoré sú spojené s nesprávnym výberom miesta výsadby. Najhoršie na nich je, že nevznikajú a nie sú pozorovateľné okamžite. Prichádzajú nečujne a takmer neviditeľne, ani sa nenazdáte a stromčeky vám pomaly prerastú cez hlavu plot k susedom.

Stromy sa potom stávajú nielen predmetom hádok so susedmi, ale v prípade polovice koruny prerastenej k susedom sa nedajú ani obrať, ani ošetriť

Ak stromy vysadíte do nevhodných podmienok, trpia. V niektorých prípadoch to môže znamenať zastavenie rastu stromu – strom vtedy nedokáže plnohodnotne naplniť svoj potenciál. To znamená, že neplní funkcie, kvôli ktorým sme ho vysadili (tieň, podpora biodiverzity, ovocie) a pravdepodobne sa nedožije svojho plného možného veku (niekedy až stovky rokov). V najhoršom prípade môžu nevhodné podmienky zapríčiniť predčasný skon stromu.

V prípade, že zasadíte strom na zlé miesto môžete sa (sa môžete) s úrodou rozlúčiť. Podľa citlivosti odrody vám plody zlikviduje chrastavitosť a múčnatka (jadroviny), alebo monilióza (kôstkoviny). Inými slovami, musíte striekať (sírou).  

Keď šľachtené (zaštepené, nie plánky) ovocné stromy vysadíte na miesta, kde sa o ne v nasledujúcich rokoch po výsadbe nikto nepostará, stromy neprežijú viac, ako niekoľko rokov

Mráz a riziko zmrznutia stromov nastáva, ak stromy vysadíte na miestach prúdenia studeného vzduchu, mrazových kapsách – miestach odkiaľ nemá ťažší studený vzduch ako “odtiecť” (aj rovinatý pozemok obohnaný tujami!).

Výrubu stromu vo vyššom veku sa niekedy nevieme vyhnúť. Veľakrát však správnym miestom výsadby predídete výrubu, alebo zmrzačeniu stromu pracovníkmi technických služieb, cestármi, poľnohospodármi či elektrikármi.

Čo stromy potrebujú?

Kultúrne odrody ovocných drevín sú všeobecne náročnejšie na podmienky a starostlivosť než plánky a neovocné stromy. Pri výsadbe a výbere miesta, kde strom bude rásť po celý zvyšok svojho života si musíte dať primerane záležať. 

Stromy potrebujú:

  • predovšetkým dostatok priestoru pre nadzemnú aj podzemnú časť (strom je pod zemou aspoň tak veľký, ako nad zemou
  • všetky ovocné dreviny potrebujú čo najviac svetla pre správne vyzrievanie plodov a asimiláciu
  • vyhovujúcu pôdu – ovocné druhy majú odlišné pôdne nároky 
  • miesto, kde ich ideálne po celý ich život nevyrúbu (desiatky, až stovky rokov) 
  • vyžadujú starostlivosť, bez starostlivosti hynú
  • dobré oslnenie, otvorené, vzdušné polohy, 
  • my potrebujeme stromy obrať/ošetriť.

Kam teda stromy nesadiť?

Tak, ako pri riešení ostatných problémov domáceho prírodného ovocinárstva, je najdôležitejšia prevencia. Tu je zoznam miest, na ktoré nesadiť stromy:

  • k plotu – problémy so susedmi v budúcnosti, nemožnosť obrať plody, ideálne od plota sadiť aspoň 4-6m, podľa vzrastu stromu
  • do svahu – vo svahu sa zle opiera rebrík, plody sa tak nedajú obrať. Do svahu by som sadil iba slivky a ovocie, ktoré strasiem do kvasu
  • pod. el. vedenie – na toto si dávajte extra pozor. Elektrikári majú z mrzačenia stromov národný šport
  • nad inžinierske siete, toto si odsledujte, aj prípadné miesta, kde by mohli viesť v budúcnosti
  • na miestach možnej plánovanej výstavby – na takých miestach stromy ani neštepím
  • na majetkovo vysporiadaných pozemkoch – opäť problémy v budúcnosti, v extrémnych prípadoch aj zničenie stromov 
  • v miestach prúdenia studeného vzduchu/mrazovych kapsách, pod svahmi, kôstkoviny, broskyne sadíme na vrch briežku
  • do tieňa veľkých stromov – konkurencia koreňového systému, tma, stromy budú živoriť napriek polievaniu a hnojeniu 
  • do tieňa budov – severná strana, málo slnka
  • na miesta kam nechodia ľudia – na stromy sa zabudne, stromy zababčia, obžerie ich zver
  • do úzkeho sponu – málo prúdenia vzduchu, dlhšie obsychanie korún po daždi – hubové ochorenia – múčnatka, chrastavitosť, monilióza
  • pri dome – dôvodov je niekoľko – do domu môže vniknúť drobná zver, alebo dozrievajúce ovocie priláka hmyz, a strom nemá kam rásť
  • nesadíme na miestach s nevhodnou pôdou

Čo s veľkými stromami, ktorých konáre vadia susedom?

Neostáva vám nič iné, iba sa so susedom dohodnúť. Veľké konáre (nad 5cm pri kôstkovinách a nad 8cm pri jadrovinách) zo stromov rezať neodporúčam, strom bude chcieť za každú cenu dorásť na pôvodné miesto. 

Odstránením veľkého konára sa stane niekoľko vecí – stromu narušíte statiku, bude nevyvážený. Porušíte tým aj rovnováhu medzi nadzemnou a podzemnou časťou – strom sa bude snažiť stratu listovej plochy kompenzovať bujným rastom –  pravdepodobne sa objaví množstvo vlkov a korunu stromu to zbytočne prehustí. “Problém”, sa teda vyrieši iba dočasne, pretože strom bude chcieť na pôvodné miesto opäť dorásť.  Okrem toho, veľká rana sa už nikdy nezahojí – životnosť stromu sa hlavne v prípade odpílenia kostrového konára rapídne znižuje. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *